Slovinsko a Alpy 2019

Slovinsko 2019

Sedlo Mangart a oblakaPřiblížila se nejkrásnější část roku, podzim. V roce 2018 jsme se stejně postiženým kolegou (bacil fotografování ), vyrazili na dvě fotovýpravy. Jedna byla zaměřena na oblast Slovinska a Rakouska a druhá do italských Dolomit. A protože se nám tam moc líbilo a zdaleka jsme neprobádali všechny krásy uvedených zemí, rozhodli jsme se tyto cesty za fotografováním zopakovat. Jako první byla plánována cesta do Slovinska s možnými zastávkami v Rakousku. Od poloviny září sledujeme předpovědi počasí a nakonec nás začíná tlačit čas a tak ve středu 25.9.2019 v20:00 vyrážíme směr Slovinsko.

Jsme už starší pánové a noční přejezd přes Česko, Rakousko až do Slovinska vyhodnocujeme jako zbytečně dlouhý a tak v klidu okolo jedné hodiny po půlnoci zastavujeme na odpočívadle před Lincem a poprvé nocujeme v našem „domečku na kolečkách“.

26.9.2019

Budíme se okolo 6.hodiny v klidu se nasnídáme a vyrážíme směr Slovinsko, konkrétně NP Zelenci. Tam přijíždíme okolo poledne. V čase, kdy je nejhorší doba na focení. Večer by to tady mohlo být zajímavé, odraz štítů Julských Alp ve vodní hladině slibuje zajímavé scenérie. Nám se však nechce čekat až do večera a tak míříme směr Krajnska Gora a dále po Ruské cestě na sedlo Vršič a odtud dál do Bovce a dnešní putování zakončujeme pod sedlem Mangart na rozhraní Itálie a Slovinska.

Vyškrábeme se nad parkoviště a z Vrhu Jarečice fotíme Picolo Mangart a ostatní „kopečky“ kam až oko dohlédne. Máme štěstí, vrcholky jsou obestřeny roztrhanými oblaky a tak se scéna neustále mění. Výhledy a krásné hory si užíváme až do setmění.

Sedlo Mangart a oblakaSedlo Mangart a oblaka - Večerní pohled na sedlo Mangart a Piccolo Mangart

Piccolo MangartPiccolo Mangart - Pohled na Piccola Mangart

Západ Slunce nad Julskými AlpamiZápad Slunce nad Julskými Alpami - Západ Slunce z Vrhu Jarečice

Západ Slunce nad Julskými AlpamiZápad Slunce nad Julskými Alpami - Slunce už zapadlo, hory se ukládají k spánku, ale ještě naposled se zbarví nebe od Slunce za obzorem.

Pak ještě zkoušíme zachytit noční oblohu plnou hvězd.

Noční pohled na sedlo MangartNoční pohled na sedlo Mangart - Část Mléčné dráhy nad sedlem Mangart

27.9.2019

Ráno nás opět zastihuje na stejném místě, těšíme se na východ Slunce a ten nás nezklame. Nejdříve jsou osvíceny jen vrcholky vzdálenějšího horského pásu a až po určité době se Slunce vyhoupne nad obzor. Po hodině je Slunce už vysoko a tak scházíme k autu, snídáme a vyrážíme na krátkou procházku k úplnému vrcholu sedla Mangart.

Svítání na sedle MangartSvítání na sedle Mangart - Mangart Piccolo při svítání

Dobré ráno Julské AlpyDobré ráno Julské Alpy - Vrcholky Julských Alp ozářené vycházejícím Sluncem

Východ Slunce u sedla MangartVýchod Slunce u sedla Mangart - Slunce konečně vystoupalo nad hradbu horských štítů.

Probouzející se JulkyProbouzející se Julky - Východ Slunce na sedle Mangart, kdy sluneční paprsky jen jemně osvětlují vrcholky Julských Alp.

Sjíždíme zpět po klikaté silničce, kterou jsem společně s mojí ženou před 9ti lety vyjeli na kolech. Z těch 11km ostrých serpentin a stoupání mi dnes zůstává rozum stát, jak jsme to mohli vyjet. Ale zpět k naší cestě, vracíme se na hlavní silnici a přejíždíme jen kousek k sedlu Predel, kde jsou pozůstatky opevnění z 1.světové války. Chvíli se zamýšlím nad tím, kam až bylo lidstvo schopno zajít ve svém sebezničení. Je to memento pro nás a naše potomky. Vracíme se ve vlastních „stopách“ a míříme do městečka Kobarid, či spíše za něj k řece Soča a vodopádu Veliki Kozjak. Krásný vodopád ukrytý ve velké jeskyni. Pokoušíme se ho fotit a po asi hodině se vracíme zpět k autu.

Veliki KozjakVeliki Kozjak - Jeden z nejkrásnějších vodopádů ve Slovinsku je v podhůří Julských Alp nedaleko ok městečka Kobarid.

Čeká nás delší přejezd a trocha detektivního pátrání po výhledu na nádherný kostelík Svety Tomaž. Máme souřadnice od kamaráda, ale podle mapy k tomu místu nevede žádná cesta. Pomocí aplikace Mapy.cz a selského rozumu nacházíme potřebné místo a musím uznat, že výhled je to opravdu impozantní. Jen to počasí, už se začíná kazit a tak doufáme, že alespoň večer nám dovolí fotit krásný kostelík na pozadí hor. Naše tužby jsou vyslyšeny jen částečně, oblačnost přišla dříve, než bychom potřebovali, ale alespoň jeden použitelný „výcvak“ jsme ulovili. Přesouváme se jen o několik stovek metrů dál na palouk mezi stromy, kde vaříme večeři a chystáme se přenocovat.

Sveti TomažSveti Tomaž - Nádherný kostelík nad nímž se tyčí julské Alpy.

28.9.2019

Ranní předpověď se bohužel vyplnila. Zataženo a nevlídno ukončilo naše snahy o focení. Snídáme, vymýšlíme další program. Prohlídka internetových předpovědí nás utvrzuje v přesvědčení, že tady už nám „pšenka nepokvete“. Nezbývá než se přesunout blíže k domovu a zkusit štěstí jinde. V zásobě máme několik variant a nakonec vybíráme cestu k Obertauernu, kde je vodopád Johanneswasserfall. Přijíždíme k němu v drobném mrholení, které není na škodu pro focení. Je to přes 60metrů vysoký vodopád, který padá v ohlušujícím dunění ze skalní římsy. Chvíli hledáme dobré místo pro focení, nakonec vezmeme za vděk místu přímo na stezce.

JohanesswasserfallJohanesswasserfall - Johanesswasserfall 60metrů vysoký vodopád v oblasti Vysoké Taury.

Od vodopádu odjíždíme okolo 14:30 a přesouváme se do Německa do Berchtesgadenu k malé kapličce (to místo nás dost zklamalo) a tak přejíždíme k jezeru Königsee. To byl absolutní „šlápnutí vedle“. Z klidného Slovinska a liduprázdného vodopádu v Rakousku jsme se ocitli na „Václaváku“. Stovky aut, desítky autobusů na parkovišti, davy lidí proudících hlavní uličkou k jezeru a spousty stánků s koženými kraťasy a „padacím mostem“ pro pány a dirndlem pro dámy. Prostě Bavorsku se vším všudy. Parkovací lístek máme na jednu hodinu a po jejím uplynutí prcháme pryč. Ale kam? Kde přespíme? Upoutá nás odbočka na Roßfeldstrasse. Odbočujeme tam, trochu udivení jsme z platby mýta, ale co bychom neudělali pro klidné spaní. Nelitujeme, vyjíždíme na sedlo, kde je krásné klidné parkoviště, ukryté stromy a kde už parkují další cestovatelé s obytným vozem. Večerní focení vlastně nestíháme, ale doufáme, že ráno to bude výrazně lepší.

Večer na sedle RoßfeldVečer na sedle Roßfeld - Oblačnost ze sedla Roßfeld.

29.9.2019

Ranní focení jsme si užili. Doufali jsme v mlhu, která by zalila celé údolí pod námi, ale to se bohužel nestalo. Přesto byly fotky a to hlavně před východem Slunce moc fajn. Pak nám nastala obvyklá rutina, která nás provází na těchto cestách. Snídaně a vymyslet kam dál.

Svítání v sedle Roßfeld.Svítání v sedle Roßfeld. - Brzké ráno vsedle Roßfeldstrasse, pohled na německé Alpy.

Svítání v sedle Roßfeld 2Svítání v sedle Roßfeld 2 - Pohled na německé Alpy ze sedla Roßfeld.

Hra Slunce a stínůHra Slunce a stínů - Ranní pohled ze sedla Roßfeld na paprsky Slunce, které se prodírají skrz oblačnost

Panoramatický pohled na BerchtesgadenPanoramatický pohled na Berchtesgaden - Ranní pohled do údolí okolo říčky Berchtesgadener Ache.

Při Slunci, které nás hřálo, jsme vybrali cíl dnešního putování: Hochalpenstrasse – Großglocknerstrasse. Nejdelší a nejvýše položenou horskou silnici v Alpách. Tomu odpovídá i mýtné: 36,5eura. Ale co, žijeme jen jednou a tak vyrážíme. Cestou se zastavujeme v soutěsce Kitzlochklamm, kde je nádherný vodopád a pak už směr horská silnice. Musím uznat, že silnice je to impozantní, stejně tak i výhledy do údolí i na alpské velikány.

Cestou nahoru míjíme cyklisty, pro které je toto ikonické stoupání. Aby ne, délka hlavní silnice je 47,8 km a je na ní 26 číslovaných zatáček. Nejvyšší stoupání je 12% a celkové převýšení je 1748m. Vystavěna byla v30.letech minulého století. Na vrcholu Edelweizspitze je malé parkoviště, je to místo, kam míří desítky motorkářů. Postupem času se parkoviště vylidňuje a my zůstáváme sami na vrcholu. Je větrno a vítr dává tušit příchod zimy. Večerní focení je fajn, teď se jen někde schovat a v klidu přečkat noc. (až při psaní článku jsem se dočetl, že přespání mimo hotely je v této oblast pokutováno, měli jsme tedy štěstí).

GrossglocknerstrasseGrossglocknerstrasse - Západ Slunce nad vrcholovou částí Grossglocknerstrasse.

Večerní AlpyVečerní Alpy - Večerní pohled na rakouské Alpy v pozadí jezero Zeel am See

30.9.2019

Snad proto, že si nejsme úplně jisti, zda se zde nechá přespat, vstáváme hodně brzo. Je tma jak v pytli, ale hvězdná obloha, ve spojení se zasněženými vrcholky, je prostě úchvatná. Pokoušíme se to zachytit, pak se přesouváme zpět na Edelweizspitze a čekáme na východ Slunce. Jako ve všech horách, i tady jsou nejdříve ozářeny vrcholky a až poté se Slunce vyhoupne nad horský pás.

Noční obloha nad GroßglockneremNoční obloha nad Großglocknerem - Noční pohled na hvězdnou oblohu nad Alpami

Modrá hodinkaModrá hodinka - Začátek dne před svítáním, nazývaný "modrá hodinka"

Svítání nad GrossglocknerstrasseSvítání nad Grossglocknerstrasse - Začínající den s vrcholovými partiemi alpské silnice

Východ Slunce u GroßglockneruVýchod Slunce u Großglockneru - Sluncem ozářené vrcholky rakouských Alp.

Tu nejkrásnější část dne máme jen pro sebe (návštěvníci přijíždí až později) a tak asi hodinu po výchou Slunce balíme své věci, nasedáme do auta a přesouváme se někam do nížin, kde snídáme a vyrážíme směr domov. Cesta byla sice krátká, ale užili jsme si ji a už se těšíme na polovinu října, kdy, pokud to počasí dovolí, vyrazíme vstříc nejfotografovanějšímu pohoří v Evropě, italským Dolomitům.