O autorovi

Moje maličkost Vítám Vás na svých stránkách a dovolte abych se představil.

Jmenuji se Tomáš Čmuchálek bydlím v České Lípě a okolo fotografování se "motám" už od svých dětských let, kdy jsem společně se svým tátou seděl v malé koupelně panelákového bytu a divil se , jak je možné, že se z toho "divného "papíru, osvíceného "divným" přístrojem, klube obrázek.

To že to tak funguje jsem si pak mockrát sám vyzkoušel i na svých výtvorech (táta vlastnil zrcadlovku ) a pak v roce 1990 jsem dostal od rodičů k vánocům Praktiku BX20 a s ní fotil rodinné okamžiky až do příchodu digitální technologie.

V roce 2004 jsem si pořídil digitální foťák FUJI FINEPIX S7000 a začal fotit podstatně víc. Děti mi už odrostly a začali se věnovat basketu a já vlastně v zimě pokud jsem fandil, tak jsem i fotil a za poslední 4 roky jsem viděl spoustu basketbalových utkání, ale všechny přes hledáček foťáku.

Fuji S 7000 je dobrý foťák, ale sport se s ním fotí přeci jen hůře pořídil jsem si v roce 2006 zrcadlovku OLYMPUS E500 a s tou fotím do těchto dnů. Jsem s ní spokojený (jen ten hledáček je opravdu malý). Chtěl jsem se posunout vpřed a tak jsem si v roce 2011 pořídil zrcadlovku OLYMPUS E-5 a několik dalších objektivů, čímž jsem se dostal na konec produktové řady zrcadlovek OLYMPUS.

Protože basket není celý rok a v létě mě nebaví jen sedět doma začal jsem fotit i okolí bydliště. Vyrážím brzo ráno (rodina tvrdě spí) a vracím se hladový, když ostatní vstávají. Ale mě to baví. Od doby co jsem psal tyto řádky už uplynulo v naší řece Ploučnici hodně vody. Kluci odrostli a mně tak zbývá výrazně více času na koníček, který se už stává hlavní náplní mého volného času. Stále se "motám"okolo basketu, ale focení věnuji všechen ostatní volný čas. Mám v tom podporu i od mé manželky, která často se mnou brzo ráno vstává a pak si na kopci čte knížku, zatím co se já snažím najít ten nejlepší záběr. V posledním čase se mi zalíbilo v Saském Švýcarsku a tak tam poslední dobou trávíme opravdu hodně času. Nedávno došlo i na přespání pod převisem Bylo to super :-)

Asi bych měl doplnit povídání o mé osobě. Během posledního roku jsem fotografování zcela propadl. Na kopcích po okolí trávím skoro každou volnou chvíli. Favoritem se stává Saské Švýcarsko, které jsem si opravdu zamiloval. A jak jsem psal výše, snažím se focení kombinovat i s přespáním v přírodě, protože se mi nechce věčně "šlapat nahoru a zase dolů". Míst na oficiální přespání je v Saském Švýcarsku opravdu dost a tak nic nebrání zažít při focení i trochu romantiky.

V roce 2018 jsem se po více než 12ti letech rozhodl opustit výrobky firmy Olympus. Přestoupil jsem k osvědčené značce Canon a rovnou k té nejvyšší řadě, Canon 5D Mark IV.

Je začátek listopadu 2019 a v těchto dnech jsem dostal od svého syna Jana dřívější dárek k Vánocům. Tím jsou profesionálně vytvořené webové stránky pro presentaci mých fotek od Michala Vitáska. Dlouho jsem přemýšlel o úpravě a vylepšení svých stránek a až nabídka od syna mi umožnila to realizovat.

Snad se Vám budou moje výtvory líbit a pokud ano - napište mi a pokud ne - napište to taky (nikdo není dokonalý)